"Wstęp do kodowania"
"Wstęp do kodowania" - nauka kodowania poprzez zabawę bez drogich pomocy edukacyjnych, robotów i komputerów to doskonały sposób poznania języka programowania. Takie wspólne zabawy już na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności. Wiedza z zakresu programowania to szansa na rozwinięcie kompetencji, które przydadzą się w każdym zawodzie. Takie umiejętności jak współpraca w grupie, umiejętność rozwiązywania problemów, przewidywania, czy logicznego myślenia to tylko niektóre z wielu kompetencji, które możemy trenować razem z dziećmi podczas zabaw w kodowanie. Jednak z powodu powszechnego poglądu, że programowanie jest bardzo trudne, a przez to dla wielu nieosiągalne, wciąż dziedzina ta nie jest zbyt popularna. Języka programowania da się nauczyć, podczas wspólnych zabaw, które mogą być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.
Nauczycielem prowadzącym jest pani Ewelina, zajęcia odbywają się w grupie Rybek.
"Małe origami"
Zajęcia "Małe origami" realizowane są w oparciu o program autorski. Origami to nic innego, jak sztuka składania papieru, z którego można wyczarować piękne figurki roślin, zwierząt czy innych postaci. Wywodzi się ona z Japonii - w tym kraju każdy obywatel wie, jak składać origami i jest w stanie dzięki tej technice stworzyć z kartki papieru małe dzieła sztuki. Origami dla dzieci to doskonała zabawa, która rozwija. To nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także narzędzie rozwijające wyobraźnię i umiejętności manualne. Origami dla dzieci można robić z różnego rodzaju papieru - cienkiego, grubego, o różnych kolorach. Wszystko zależy tylko od naszej fantazji. Warto jednak trzymać się podstawowych zasad tworzeniami origami - składamy figurki z jednej kwadratowej kartki papieru, nie używają do tego kleju ani nożyczek.
Zajęcia prowadzi pani Monika w grupie Pszczółek.
Kółko teatralne
W roku szkolnym 2020/2021 w Przedszkolu Publicznym w Zapolicach od miesiąca października 2020 roku odbywają się zajęcia kółka teatralnego zgodnie z planem pracy pt. ,,Będę aktorem”. Na cotygodniowych spotkaniach, dzieci mają możliwość brania udziału m.in. w zabawach z elementem dramy, pantomimicznych, muzycznych, ruchowych. Mali aktorzy doskonalili umiejętność wyrazistego mówienia poprzez ćwiczenia emisyjne, ćwiczenia dykcji na podstawie tekstów literatury dziecięcej, ortofoniczne, artykulacyjne i oddechowe, uczą się recytowania fragmentów dziecięcej prozy z uwzględnieniem dialogu i podziału na role indywidualne i grupowe , a także rozwijają funkcje poznawcze takiej jak: myślenie, pamięć, koncentrację , uwagę czy zmysły.
Zajęcia prowadzi pani Katarzyna w grupie Misie.
Kółko plastyczne
Kółko plastyczne "Między nami biedronkami", program autorski, który ma na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne. Główne założenia programu to kształtowanie wrażliwości oraz ekspresji plastycznych; stwarzanie okazji do poznawania różnorodnych technik plastycznych oraz do eksperymentowania różnym materiałem; wyrażanie swojej wiedzy, przeżyć i doświadczeń za pomocą plastycznych środków wyrazu; kształtowanie twórczej postawy, kreatywności; aktywizowanie procesów poznawczych; rozwijanie wrażliwości zmysłowej, estetycznej; kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole, odkrywanie i budzenie wiary we własne możliwości i zdolności; rozwijanie dyspozycji psychicznych - samodzielności, wytrwałości, umiejętności planowania, dokonywania właściwych wyborów, własnego potencjału pozytywnych wartości.
Nauczyciel odpowiedzialny za zajęcia to pani Paulina, zajęcia prowadzone w grupie Biedronki.
Odbywają się również zajęcia z religii, które prowadzi pani Aneta.
Język angielski w grupach prowadzi pani Alina a język niemiecki prowadzi pani Ania.
Zajęcia logopedyczne prowadzi pani Beata.